SBK'2009: najboljša in najslabša od 2 dirk na Phillip Islandu

Prejšnji vikend se je začelo svetovno prvenstvo Superbike 2009 z prvi dve dirki na otoku Phillip (Avstralija). In resnica je, da ni prav nič razočarala. Končno smo si lahko ogledali dirke na Telecinco-2 in Eurosportu. Dirke so bile zelo razgibane in s številnimi alternativami, kako bi bilo drugače s sedmimi ocenami na progi.

Občasno vas je ob istem vikendu dosegla kronika dirk moto22. Zdaj, nekaj dni kasneje, tukaj je to osebna refleksija o tem, kaj se je zgodilo na otoku Phillip: Najboljši in najslabši vikenda na avstralski progi.

Najboljši:

> Prednosti Ben vohuni med vikendom: debitirat s superpolom in zmaga je na dosegu le enega od velikanov. Ben je hitro predstavil poverilnice za sezono

> The Haga trdnost, ki je bil edini voznik, ki je lahko ponovil na stopničkah, deloval z glavo in obdržal drugo mesto na drugi dirki: nezaslišano v Hagi doslej! Poglejmo, ali bo Haga v tej sezoni sposobna premagati nepravilnost, ki je zadnja leta njena identiteta.

> The debitantske znamke, BMW in Aprilia, ki pa v končni razvrstitvi nista dosegla spektakularnega rezultata, pa sta se na dirkah dobro obnašala. Jasno je bilo, da imata oba ambicije in se že v svoji prvi sezoni ne bosta omejevala na skupino.

> Oddaja. Dirke so bile tekmovalne in tesne, s številnimi alternativami in boji na številnih pozicijah. Letos bodo Superbikes pripravili predstavo.

> Enakost. Do štiri različne znamke (Ducati, Yamaha, Suzuki in Honda) so se lahko med prvim tekmovalnim vikendom uvrstile na stopničke, razlike med njimi pa so bile majhne.

> The nov format Superpole z izločilnimi krogi, neposredno izpeljanimi iz formule 1, ki so imeli pričakovani rezultat: spektakel, strategijo in negotovost. 20 pilotov v eni sekundi! Nagrada za organizatorje za sposobnost predstavitve novic.

najslabše:

> Michel Fabrizio, ki se po spektakularni predsezoni, v kateri se je zdelo, da se želi uveljaviti kot vodja Ducatija, ni mogel uvrstiti na stopničke na nobeni od dveh dirk vikenda.

> Španski piloti, ki ni mogel nastopiti za prvih deset mest na lestvici nobene od dveh dirk: Carles Checa je bil najboljši na prvi dirki (12.), Ruben Xaus pa na drugi dirki (11.). David Salom je bil zadnji v obeh rokavih. Gregorio Lavilla in David Checa bosta debitirala šele na dirki v Valencii.

> The medijsko poročanje v Španiji. Telecinco ni trdno zavezan Superbikesom, čeprav je našel dober izdelek s potencialom in na primer ni ponovil niti zgodnjih jutranjih dirk v nedeljo po bolj "normalnem" urniku. Tudi med splošnimi mediji je bilo poročanje zelo malo (ali naravnost nič) in celo veliko specializiranih medijev je poročalo manj (ob upoštevanju, da je to začetek svetovnega prvenstva).

> The dvomi o zakonitosti Aprilia in BMW, saj ni bilo povsem jasno, ali je bilo januarja proizvedenih zadostno število primerkov (250 primerkov pri Aprilii in 125 pri BMW). To je treba hitro razčistiti, da ne bi škodili kredibilnosti prvenstva.